Chanoyu-tłumaczy się dosłownie jako „wrzątek na herbatę”. Ceremonia herbaciana ma uroczysty i podniosły charakter, w jej trakcie pije się sproszkowaną zieloną herbatę-matcha.

Chanoyu

Ceremonia ma charakter spokojny i harmonijny. Gości sadza się na tatami (poduszkach na podłodze), w pomieszczenie, w którym pije się herbatę nazywa się chashitsu. Spotkania herbaciane odbywają się w różnych okolicznościach:  pożegnania, gratulacji czy po po prostu towarzysko.

Samo picie heraty jest drugim etapem ceremonii. Goście na początek częstowani są lekkim posiłkiem, herbata przygotowywana jest dopiero później gdy wszyscy odbędą spacer po ogrodzie.

Matcha

Do parzenia herbaty matcha  potrzebna będzie zwykła miseczka bądź czarka oraz przyrząd potrzebny do zrobienia sproszkowanej herbaty w wodzie- jest nią miotełka bambusowa, która z powodzeniem uzyska konsystencję naparu.  Napój przelewamy przez sitko i uzyskamy piankę-która jest charakterystyczna dla herbaty matcha. Następnie podaje naczynie pierwszemu gościowi ,który winien mu podziękować (skłonić głowę i powiedzieć- „dziękuję za herbatę”).

Biorąc udział w ceremonii parzenia herbaty oczyszczamy nie tylko ciało, ale też i umysł.

Ceremonia herbaty ma łączyć piękno z codziennością. Ma wymuszać celebrowanie w wielkim skupieniu i prozaicznego jak picie herbaty.

Ceremonia chanoyu (chadō) przebyła długą drogę, w czasie i znaczeniu: od roli napoju i leku, jako część obrzędów świątynnych oraz atrakcja przyjęć i rozrywek arystokratów, aż w końcu stała się istotnym elementem kultury medytacji zen i estetycznej koncepcji widzenia świata.