Koryfena to drapieżna ryba okoniokształtna z rodziny koryfenowatych. Pochodzi z dalekich mórz południowych,  zamieszkuje głownie tropikalne rejony, Karaiby czy Zatokę Meksykańską oraz południowo wschodni Pacyfik.

Koryfena – występowanie

Znana jest także pod nazwą mahi-mahi co z hawajskiego oznacza silny, ze względu na to, że jest silnie zbudowana. Ciało   pokryte drobną łuską krępe i wydłużone. Ryba na grzbiecie ciemnozielona, podbrzusze jasnożółte. Duży otwór gębowy wyposażony w małe ostre zęby. Ma głęboko wyciętą płetwę ogonową . Koryfeny osiągają do 210 cm długości oraz do 40 kg. Są szybkimi zwinnymi pływakami.

Mięso charakteryzuje się ciemną barwą i rzędem czarnych plamek. Jest soczyste i jędrne. Lekko słodkawym smakiem i konsystencją przypomina mięso miecznika. Koryfrena jest rybą niezwykle uniwersalną, zatem łatwo ją przyrządzić na wiele sposobów. Jest ceniona za swoje delikatne ale niezbyt tłuste mięso.

Koryfena zawiera dużo potasu. Potas jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego działania nerwów oraz mięśni. Potas potrafi obniżać ciśnienie krwi więc spożywanie koryfeny jest polecane osobom chorującym na nadciśnienie. Ponadto  jest bogatym źródłem  witaminy A i wapnia wzmacnia zatem nasze kości skórę i paznokcie. Nie można zapomnieć także o zbawiennych dla naszego organizmu wysokonienasyconych kwasach omega-3, których nasz organizm sam nie produkuje, dlatego nie bez przyczyny nazywane są niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT). Ich niedobór powoduje groźne dla zdrowia skutki: powstanie zmian skórnych, zaburzenia wzrostu u dzieci, przesuszenie skóry, zmniejszona odporność na infekcje, opóźnione gojenie się ran, nadmierna kruchość naczyń włosowatych, zaburzenia gospodarki cholesterolowej.

            Dbajmy wszyscy o swoje zdrowie sięgając często po ryby. My w KENKO dbamy o to, by oprócz różnorodności ryb jakie Ci proponujemy, były one zawsze świeże i smaczne. Każda sprowadzona koryfena dociera do nas w najkrótszym możliwym czasie. Bardzo dbamy, by wszystkie nasze ryby były bardzo dobrej jakości.