Kuchnia chińska należy do najstarszych sztuk kulinarnych na Ziemi i nierozerwalnie łączy się z praktycznie każdą dziedziną życia.

W zasadzie nie istnieje coś takiego, jak kuchnia chińska. A przynajmniej trudno mówić, że jest jakaś jedna jedyna kuchnia chińska, bo to będzie grube nieporozumienie. Możemy pod pojęciem kuchnia chińska opisywać tak naprawdę zbiór zwyczajów kulinarnych wszystkich ludów zamieszkujących nie tylko terytorium Chin, ale również sąsiednich krajów.

Gdybyśmy chcieli pokusić się o wskazanie kilku cech wspólnych, którymi ewentualnie mogłaby się charakteryzować kuchnia chińska w szerokim tego słowa rozumieniu, to byłyby to bez wątpienia harmonia smaków, dużo przypraw, mało tłuszczu, dużo warzyw, wiele pomysłów i niezwykle oryginalne składniki.

Kuchnia chińska należy do najstarszych sztuk kulinarnych na Ziemi i nierozerwalnie łączy się z praktycznie każdą dziedziną życia. A ponieważ Chińczycy najbardziej cenią sobie spokój, pogodę ducha, harmonię wewnętrzną, długowieczność i dobre zdrowie, więc i kuchnia chińska na te właśnie aspekty kładzie największy nacisk.

Kuchnia chińska jednocześnie skupia w sobie dziedzictwo wielu kultur azjatyckich, ponieważ kolejni władcy Chin niekoniecznie pochodzili z tego kraju. Dlatego dania z okresu różnych panujących dynastii charakteryzowały się odmiennym smakiem, a kuchnia chińska bogaciła się dzięki temu przez kilka tysięcy lat.
Terytorium Chin jest bardzo rozległe, obejmuje różne strefy klimatyczne, a i ukształtowanie terenu jest wielce zróżnicowane, podobnie jak szata roślinna oraz zwierzęca i dlatego kuchnia chińska dzieli się na wiele kuchni regionalnych; jest więc kuchnia syczuańska, szanghajska, kantońska i pekińska, aby wymienić tylko te najważniejsze z nich.

Gdyby chcieć znaleźć jakiś wspólny mianownik, który pomoże nam wyjaśnić, czym jest kuchnia chińska, to prawdopodobnie trzeba się skupić na smakach.
Kuchnia chińska wyróżnia pięć podstawowych smaków; słodki, słony, gorzki, kwaśny i cierpki. I tak jak kompozycje tych smaków mogą w zależności od regionu znacznie się różnić, tak zawsze ważna będzie harmonia pomiędzy nimi. To właśnie z owej harmonii pomiędzy smakami kuchnia chińska słynie na cały świat. Sprawdź co nas zafascynowało w kuchni Chin. Bo choć KENKO to nie jest tylko kuchnia chińska, to czerpiemy z niej bo inspiruje nas Azja.