Powiedzieć, że kuchnia japońska to sushi, to tak, jakby powiedzieć, że kuchnia polska to schabowy, albo raczej – dania z wieprzowiny. Sushi jest wprawdzie ważnym, ale nie jedynym elementem kuchni japońskiej, która – choć podlega pewnym ograniczeniom – jest przebogata w smaki i składniki.

Należy pamiętać o tym, że Japonia jest krajem wyspiarskim, w dodatku pokrytym w ponad 70% górami, a zatem w jej kuchni potrawy z wykorzystaniem mięsa zwierząt hodowlanych ustępują potrawom bazującym na owocach morza w bardzo szerokim aspekcie. Jeśli chodzi o mięso, kuchnia japońska z przyczyn naturalnych bazuje na rybach i innych składnikach, które można pozyskać z racji położenia geograficznego tego kraju.

Podstawą są zatem ryby i inne kręgowce morskie, a także bezkręgowce i właściwie wszystko, co pływa w okolicznych wodach. Kuchnia japońska do perfekcji wykorzystuje praktycznie każdy owoc morza, jaki tylko morze zechce dostarczyć. A zatem oprócz ryb będą to krewetki, ośmiornice, małże, kalmary, ale także wodorosty we wszelkiej postaci.

Jeśli chodzi o zboża, to oczywiście kuchnia japońska opiera się przede wszystkim na ryżu. Technika jego uprawy na zalanych woda polach, usytuowanych na łagodniejszych zboczach gór, dotarła do tego kraju ponad dwa tysiące lat temu. I w tym zakresie, dzięki wysokiej kulturze upraw, Japonia jest praktycznie samowystarczalna; w roku 2011 produkcja pokryła ponad 96% krajowego zapotrzebowania, w tym 100% potrzeb przemysłu spożywczego.

Kuchnia japońska korzysta także z innych rodzajów zboża; trudno wyobrazić sobie dania bez charakterystycznego grubego makaronu udon z mąki pszennej. Jedną z podstawowych potraw, jakie kuchnia japońska serwuje w wersji street food, są takoyaki, czyli kulki smażonego ciasta pszennego z kawałkami ośmiornicy w środku.

Ważnym produktem są także warzywa, które kuchnia japońska szanuje i ceni. Podawane w formie zapiekanej w tempurze, w aromatycznych bulionach, jako jeden z ważnych składników sushi, a także w formie wszelkiego typu dodatków.

Kuchnia japońska bez względu na to, czy opiera się na produktach mięsnych, czy bezmięsnych, charakteryzuje się zawsze jedną ważną cechą. Jej główną ideą jest ograniczenie do minimum ingerencji człowieka i spożywanie potraw w stanie jak najbardziej zbliżonym do naturalnego.

Niezbędne są zatem wyjątkowo świeże składniki, które dla Japończyków są ważniejsze niż skomplikowane receptury. To poszukiwanie produktu doskonałego jest dla nas bardzo ważne. Podobnie jak Japończycy przykładamy ogromną wagę do jakości składników naszych potraw. Specjalnie wybrani dostawcy świeżych ryb i mięs oraz najlepsze z najlepszych produktów azjatyckich. Naszym celem i naszych dostawców jest ciągłe dążenie do doskonałości.

Jeśli szukasz yakitori, ramenu, lub innych potraw japońskich śledź nasze zmieniające się menu. W KENKO poza tradycyjnym sushi z najwyższej jakości produktów pojawiają się pierożki gyoza, wspomniane już takoyaki czy yakitori. Sprawdź nasze menu, z całą pewnością znajdziesz wiele ciekawych potraw przygotowywanych w tradycyjny japoński sposób.