Yakitori, czyli – w dosłownym tłumaczeniu – szaszłyk z kurczaka jest w Japonii potrawą prawie tak popularną, jak legendarne sushi. I prawie tak samo skomplikowaną ze względu na sztukę doprawiania kurczaka. Tak to wcale nie takie proste.

Yakitori

Yakitori przyrządzane jest zwykle ze specjalnym sosem, w skład którego wchodzą mirin, sake, shoyu oraz cukier. Opieka się je w specjalnym grillu węglowym, korzystając wyłącznie z węgla drzewnego. Dokładnie taki grill mamy w KENKO. Jesteśmy prawdopodobnie jedną z nieliczych restauracji azjatyckich gdzie dania są przygotowywane w autentycznym grillu węglowym dzięki czemu , mają niepowtarzalny aromat i zapach drewna.

Samo yakitori może składać się z różnych części kurczaka – udek, piersi, podrobów – oraz z mniej lub bardziej wyszukanych dodatków, takich jak grzyby, por, papryka. W zależności od tego, z jakiej części kurczaka pochodzi mięso, yakitori dzielimy na momo, czyli składające się wyłącznie z udek, reba, gdzie podstawą są wątróbki drobiowe, tsukune, czyli zrobione z kulek z mięsa mielonego, oraz negima, gdzie kawałki kurczaka przekładane są porem.

Można również spotkać yakitori w formie torikawa, gdzie podstawowym składnikiem są chrupiące paski ze skórki, a także tebasaki z grillowanych na złoto skrzydełek. Ale prawdopodobnie najbardziej wyszukaną odmianą yakitori jest naukotsu. Tu wykorzystuje się chrząstki kości znajdujące się między piersiami kurczaka, które są bardzo bogate w kalogen.

 

Yakitori podawane jest zazwyczaj na słodko, na pikantnie, lub z dodatkiem soli. W Japonii stanowi bardzo popularną zakąskę do piwa i pewnie dlatego często sprzedawane jest na przeróżnych festynach i podczas imprez na świeżym powietrzu.

W KENKO możecie zamówić yakitori nie tylko z kurczakiem. Kilkanaście wersji, można zamówić w setach 3-5 lub 10szt.

Ale najczęściej yakitori serwowane jest w specjalnych barach, zwanych yakitori-ya. Jako jedno z najpopularniejszych dań ulicznych bywa nieodłącznym towarzyszem wszelkich zabaw Japończyków. To potrawa smaczna, niedroga i można ją przygotować na bardzo wiele sposobów.

Pierwsze wzmianki na temat yakitori można odnaleźć w księgach pochodzących z VII wieku.

Ale prawdziwa moda na szaszłyki z drobiu rozpoczęła się w latach 1912-1926, czyli w okresie Taisho. Początkowo yakitori było przekąską dla bogatych biznesmenów, dopiero później stało się daniem tak popularnym, że żaden japoński festyn i żadna japońska restauracja nie mogą się bez niego obejść.

Na świecie, pojawiło się sporo wersji japońskich szaszłyków. Dziś możemy zjeść już yakitori nie tylko z kurczakiem ale też z innymi mięsami oraz warzywami i owocami.

Sprawdźcie jak smakują yakitori w KENKO.